Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie

Nauka to pokarm dla rozumu

Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie

Patron

Tadeusz Kościuszko a właściwie Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze) – generał polski i amerykański, inżynier fortyfikator, brał udział w wojnie o niepodległość USA, wzniecił antyrosyjskie powstanie w Rzeczypospolitej, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w insurekcji 1794.

Nasz Kościuszko znany był z wielkiego serca. Przyzwyczajony do ruchu trzymał w Szwajcarii wierzchowca, na którym często odbywał przejażdżki, wyszukiwał biednych, potrzebujących pomocy i niósł im ją w cichości. Znajomy Szwajcar chciał pożyczyć od Kościuszki konia. Ten zgodził się. Gdy Szwajcar wrócił, zamiast podziękować, rzekł: "A już też nigdy nie pożyczam konia od pana generała, chyba, że razem z nim da mi pan generał i saskiewkę swoją do użytku." "A to dlaczego?" - spytał Kościuszko.

Gdy Kościuszko wrócił do siebie, rozpoczął się okres dwuletniej niewoli, której kres położyła dopiero śmierć Katarzyny II. Miała ona syna Pawła, który okazywał szacunek Polakom, dlatego nienawidzili się całym sercem. Gdy Katarzyna pewnego ranka już się nie obudziła, poseł pochodzenia polskiego Iliński zawiadomił o tym jej syna. Paweł tak się ucieszył, że obiecał dać Ilińskiemu wszystko, czego zażąda. Iliński chciał tylko uwolnienia Naczelnika i jego towarzysza.Tak też się stało.Nie chcąc wracać do uciśnionej ojczyzny, Kościuszko udał się przez Finlandię, Szwecje, Danię i Anglię do Ameryki. Bawił tam tylko przez rok i udał się do Europy, chcąc być bliżej Polski. Dowiedział się o formowanych we Włoszech Legionach Polskich.Zanim jednak wyjechał, przyznał należne mu od rządu amerykańskiego pieniądze na pomoc Murzynom. Nie stanął jednak na czele Legionów, ponieważ nie miał zaufania do Bonaparte'go. Ostatnie dwa lata życia spędził w Szwajcarii, w Solurze, mieszkając u przyjaciól - Zeltnerów.

WIELKA MIŁOŚĆ TADEUSZA

Kościuszko nawiązał romans z Ludwiką Sosnowską, córką wojewody smoleńskiego. Poznał Ludwikę w Warszawie, na pensji, w czasie kiedy przebywał w Korpusie Kadetów. Rozstanie nastąpiło szybko, gdy Kościuszko wyjechał na stypendium do Francji. Po pięciu latach zrobił wypad do Sosnowicy, by odnowić znajomość z wojewodzianką. To spotkanie zaowocowało gorącą miłością. Kościuszko został nauczycielem Ludwiki. Po krótkich zalotach odprawiono go, ponieważ był tylko "drobnym szlachetkiem". Wtedy postanowił porwać Ludwikę. Gdy plan był gotowy, ktoś z wtajemniczonych wygadał się po pijanemu. Rodzice wywieźli córkę na Polesie. Wkrótce została wydana za ks. Lubomirskiego.

WYJAZD DO AMERYKI

Kościuszko nie miał z czego się utrzymać, dlatego wyjechał z kraju i udało mu się dotrzeć przez Drezno do Francji, a następnie do Filadelfii w nowo powstałych Stanach Zjednoczonych Ameryki Płn. i Płd.

FAKTY, BITWY I CIEKAWOSTKI Z POBYTU KOŚCIUSZKI W AMERYCE:

~Prowadzenie budowy fortyfikacji pod Billingsport.

~Wznoszenie fortu w Mercer pod Red Bank.

~Utrata fortów Ticonderoga i Independence(1777).

~Bitwa pod Saratogą(1777).

~Bitwa pod Ninety Six(1781)

~Bitwa pod James Island(1782).

~Potyczki w West Point.